Baterie na vodu: Jak ji lze pravidelně udržovat

Nákupy

Nečistoty, mastnota, čistící prostředky, vodní kámen – to jsou věci, se kterými se musíte potýkat v kuchyňském dřezu a u baterií na vodu. Tato kuchyňskou oblast se používá opakovaně každý den k mytí k oplachování a k vaření. Pokud chcete, aby vám baterie vydržela, je třeba správný postup při čištění a pravidelná údržba.

Doporučené čištění baterie na vodu se odvíjí podle druhu povrchu a dobrý výrobce ke svému výrobku přikládá i stručný a jasný návod, jak se o něj dobře starat a udržovat, aby vydržel co nejdéle funkční a pěkný na pohled.

kb3

Chromové povrchy se velice dobře čistí jemným tekutým pískem nebo jednoduše vodou se saponátem. Nepřítelem č. 1 je u baterie na vodu vodní kámen. Jen málo domácností má to štěstí, že jim z kohoutku teče měkká voda, která prakticky nezanechává na povrchu žádnou stopu. Většina lidí musí nekompromisně každý den bojovat s vodním kamenem. Pokud se v boji poleví, přijdou problémy. To není jen problém vodovodních baterií, vodní kámen ničí pračky, myčky na nádobí, všechny vodovodní kohoutky, kávovary, žehličky atd.

Odstranění vodního kamene je nejsnadnější, pokud se dělá pravidelně a usazená vrstva není silná.

Na chromovou baterii na vodu můžete použít některý z přípravků na bázi kyseliny chlorovodíkové nebo octové. Můžete zkusit i metody našich babiček a použít jablečný ocet, nebo si vyrobit z octa a sody pastu.

kb2

Pokud jste sáhli po některé designové baterii ve zlatém provedení, nemusíte se čištění bát. Tyto povrchy, nejčastěji používané osvědčenými výrobci, jsou většinou hodně kvalitní a odolné a můžete je čistit jako ty chromové.

Další módní kategorií jsou barevné kuchyňské baterie. Ty vyžadují hodně jemný přístup k čištění, nejlépe pouze saponátem s vodou. Hodně si práci usnadníte, když budete po použití baterii na vodu utírat měkkým hadříkem do sucha.

K čištění baterií patří i péče o koncovky kohoutků. Jde o různé trysky, spořiče, provzdušňovací koncovky a sítka. Vše jde odšroubovat a vyndat a čistit samostatně. Nejlépe to jde po namočení v některém prostředku na rozpouštění vodního kamene.